Pkb Nedir?

Özünde kalıplanmaya hazır, cam elyaf  takviyeli polyester birleşimdir. Polyester ile cam elyafın karışmasından elde edilen PKB, batıda BMC (Bulk Molding Compound) ve SMC (Sheet Molding Compound) adları altında 20-25 yıldır başarıyla kullanılmaktadır.  Yapısındaki cam elyaf sayesinde malzemeye üstün mekanik özellikler sağlar. Polyester sayesinde izalosyon, dış etkenlere  dayanma, form zenginliği gibi özellikler verir.

pkb’nin kullanma şekli aynı sınıftan (Termoset) olan Bakalit ve Melamin’in kullanma şekline benzerse de bazı önemli özellikler  gösterir.

pkb ile üretilen parçalar, yüksek mekanik direnç, elektriksel termik ve kimyasal özellikleri, hafifliği ve mükemmel dış görünüşü ile kusursuz bileşim sağlar. pkb,küçük komplike konstrüksiyon parçalarının yanı sıra büyük yüzeyli parçaların yapımında da başarıyla kullanılmaktadır.

Bu nedenlerle, diğer termosetler ve termoplastiklerin kullanılabildiği  gibi alüminyum, diğer metaller, ahşap ve porselen gibi klasik malzemeler yerine de başarıyla kullanılabilirler.

BMC Hamur ( Bulk Molding Compound)
BMC Hamur cam elyaf ve polyesterin yoğrularak karıştırılmasından elde edilir. Orta büyüklükteki parçaların yapımında ve tercih enjeksiyon yöntemi ile kullanılır. Değişik renk ve özelliklerde hazırlanabilen BMC Hamur, daha çok elektrik sektöründe olmak üzere bir çok alanda kullanılabilir. Yüzey düzgünlüğü ve ısıya dayanma özellikleri açısından eşsizdir.

SMC PESTİL ( Sheet Molding Compound)
SMC, cam elyaf polyester kompozitini iki film arasında kullanılmaya hazır şekilde bulunduran pkb şeklidir.

Mekanik değerlerin çok önemli olduğu yerlerde ve büyük parçalarda tercih edilir. Çekme değerleri istenildiği gibi ayarlanabilir.